Nasze usługi
ZASADY UDOSTĘPNIANIA INFORMACJI
Statystyka publiczna zapewnia wszystkim: równość, równoczesność, równorzędność dostępu do danych statystycznych.
Zbierane i gromadzone w badaniach statystyki publicznej dane indywidualne i dane osobowe podlegają szczególnej ochronie. Objęte są tajemnicą statystyczną , a to oznacza, że nie mogą być udostępniane ani publikowane - służą wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia przez służby statystyki publicznej operatu do badań statystycznych.
- Nie mogą być również publikowane ani udostępniane dane zagregowane, jeśli istnieje możliwość zidentyfikowania ich z konkretną osobą lub podmiotem gospodarczym. W przypadku danych indywidualnych oznacza to, że nie można udostępniać informacji charakteryzujących wyniki ekonomiczne podmiotów gospodarczych, jeżeli na daną agregację składają się mniej niż 3 podmioty lub udział jednego podmiotu w określonym zestawieniu jest większy niż 3/4 całości.
- Zamówienia na dane niepublikowane oraz na informacje z prowadzonych urzędowych rejestrów realizowane są odpłatnie. Podstawą do opracowania kalkulacji kosztów udostępniania danych jest aktualnie obowiązujący "Cennik za usługi świadczone przez służby statystyki publicznej".
ZAKRES I FORMA UDOSTĘPNIANIA INFORMACJI
Zakres i formę udostępnianych informacji statystycznych określa Program badań statystycznych statystyki publicznej zatwierdzany corocznie przez Radę Ministrów.
Wszystkie inne agregacje danych statystycznych poza tymi, które wymieniono w Programie - mogą być wykonywane (przy zachowaniu tajemnicy statystycznej) na specjalne zamówienie odbiorcy za odpłatnością.
Informacje udostępniane są przez Centrum Informacji Statystycznej w formie:
- wydawnictw (informacje, publikacje)
- komunikatów prasowych i informacji zamieszczonych w środkach masowego przekazu
- informacji udzielanych bezpośrednio, telefonicznie lub korespondencyjnie
- realizowanych zleceń płatnych na indywidualne zamówienie
- informacji zamieszczonych w Internecie
Lokalizacja:
Parter US
Tel: 22 464 20 85
E-mail: informatoriumuswaw@stat.gov.pl
czynne: od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00
Centrum Informacji Statystycznej oferuje:
- udostępnianie danych statystycznych z:
- Roczników Statystycznych US i GUS
- Biuletynu Statystycznego US
- Biuletynów Statystycznych GUS
- pozostałych publikacji i opracowań US i GUS
- komunikatów US i GUS
- katalog publikacji dostępny pod linkiem: https://czytelniauswaw.stat.gov.pl
- sprzedaż wydawnictw US (na miejscu, prenumerata)
ZAMÓWIENIA NA NIEPUBLIKOWANE DANE MOŻNA SKŁADAĆ W NASTĘPUJĄCY SPOSÓB:
- pocztą na adres: Urząd Statystyczny w Warszawie, ul. 1 Sierpnia 21, 02-134 Warszawa
- pocztą elektroniczną: sekretariatuswaw@stat.gov.pl
- faxem 22 846 76 67 lub 22 846 78 32
- bezpośrednio w sekretariacie US w Warszawie
- lub najbliższym właściwym terytorialnie Oddziale
Zamówienie powinno zawierać:
- zakres podmiotowy (kogo dotyczą informacje)
- zakres przedmiotowy (jakie informacje)
- zakres czasowy
- układ grupowania danych
- formę udostępnienia (forma elektroniczna, wydruk)
- nazwisko i imię oraz adres i telefon kontaktowy osoby zlecającej
- formę płatności
W ramach specjalizacji Urzędu Statystycznego w Warszawie realizowane są badania statystyczne dotyczące działalności przedsiębiorstw niefinansowych, prowadzone na formularzach: F-01/I-01, GP, KZZ, SP oraz SR. Podstawowe założenia organizacyjne i metodologiczne powyższych badań ujęte są w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Programu badań statystycznych statystyki publicznej. Zgodnie z zapisami tego rozporządzenia, dla wszystkich wyżej wymienionych badań respondenci przekazują dane w formie elektronicznej, korzystając z formularzy on-line dostępnych w Portalu Sprawozdawczym.
W przypadku wątpliwości związanych ze sporządzaniem poszczególnych sprawozdań, zachęcamy do zapoznania się z listą odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ).
Jeżeli poniższe informacje nie wyjaśniły wszystkich Państwa wątpliwości, zachęcamy do kontaktu: Lista kontaktowa w sprawach merytorycznych dotyczących sprawozdawczości podmiotów gospodarczych (np. zasady sporządzania sprawozdań, obowiązujące terminy, podstawy prawne)
Obsługa Portalu Sprawozdawczego
- Aktywacja konta w Portalu Sprawozdawczym
- Składanie sprawozdań – logowanie do Portalu Sprawozdawczego
- Jak korzystać z Portalu Sprawozdawczego?
- Procedura odzyskania danych uwierzytelniających oraz zmiany OZS/OSS
- Kontakt
W sprawach technicznych związanych z obsługą Portalu Sprawozdawczego (trudności z aktywacją konta, logowaniem, odzyskiwanie loginów i haseł itp.) prosimy o kontakt:- telefoniczny z Infolinią Statystyczną, tel.: 22 279-99-99 (czynna pon.-pt. w godz. 8:00-15:00; opłata zgodna z taryfą operatora)
- za pośrednictwem e-mail (lista kontaktowa).
Tożsamość ankietera można sprawdzić:
- pod linkiem: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/sprawdz-tozsamosc-ankietera
- dzwoniąc na Infolinię Statystyczną pod nr tel.: 22 279 99 99. Konsultanci są dostępni w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00 – 15:00.
W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z badaniem lub w celu weryfikacji tożsamości ankietera, prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy z Urzędem Statystycznym w Warszawie:
- Marcin Piątek: 695 255 447, M.Piatek@stat.gov.pl,
- Sebastian Zera: 22 464 20 40, S.Zera@stat.gov.pl
Uprzejmie prosimy o wyrozumiałość i życzliwość wobec ankieterów kontaktujących się z Państwem.
Więcej informacji o badaniach ankietowych znajdziesz na: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/
Zasady wpisu, dokonywania zmian lub skreśleń w rejestrze REGON zawarte są w przepisach ustawy o statystyce publicznej (Dz. U. 2021, poz. 955) oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń (Dz. U. z 2015 r. poz. 2009 z późn. zm.).
Wydawanie zaświadczeń:
Zgodnie z art. 43, ust. 3. ustawy o statystyce publicznej urzędy statystyczne wydają zaświadczenia o nadanym numerze identyfikacyjnym REGON na żądanie podmiotu wpisanego do rejestru REGON.
przykładowy wzór prośby o wydanie zaświadczenia.
Wnioski o wydanie zaświadczenia można składać osobiście w Urzędzie, przesłać pocztą, przekazać za pośrednictwem poczty elektronicznej lub ePUAP.
Zachęcamy również do samodzielnego pobierania i drukowania zaświadczeń REGON ze strony https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx
Bezpośrednia obsługa rejestru REGON odbywa się wyłącznie w siedzibie Urzędu Statystycznego w Warszawie.
Urząd Statystyczny w Warszawie, ul. 1 Sierpnia 21, 02-134 Warszawa
ParterRadomiu
poniedziałek 8:00-18:00
wtorek - piątek 8:00-15:00
Tel. 22 464 20 83, 22 464 22 40 oraz 22 464 21 39
E-mail: a.markowska@stat.gov.pl.
Dokumenty w sprawie rejestru REGON złożone w Oddziałach przekazywane są do realizacji do siedziby Urzędu Statystycznego w Warszawie.
Oddział w: Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach.
Informacje z rejestru REGON można zakupić składając pisemne zamówienie w Urzędzie Statystycznym w Warszawie bądź w którymkolwiek z oddziałów.
Dane jawne z rejestru REGON oraz dane z rejestru TERYT w zakresie systemów: TERC, SIMC i ULIC udostępniane są na stronie internetowej GUS odpowiednio dla rejestru REGON: Baza Internetowa Regon (stat.gov.pl), oraz rejestru TERYT: Główny Urząd Statystyczny
Dane jawne z rejestru TERYT w zakresie systemów: TERC, SIMC i ULIC udostępniane są na stronie internetowej: https://eteryt.stat.gov.pl/eTeryt/rejestr_teryt/aktualnosci/aktualnosci.aspx
Telefon kontaktowy: 22 464 20 82 i 22 464 21 82
Informujemy o uczestnictwie Urzędu w programie praktyk studenckich.
Zapraszamy uczelnie i studentów do zapoznania się z naszą ofertą. Szczegółowe informacje o programie praktyk w Urzędzie Statystycznym w Warszawie można uzyskać pod numerem telefonu 22 464 22 58 oraz pod adresem mailowym Praktyki.USWAW@stat.gov.pl.
Oferta praktyk w Urzędzie Statystycznym w Warszawie w trakcie aktualizacji
US Olsztyn
w liczbach
2024
-
440
liczba pracowników
-
270 tys.
zebrane sprawozdania od przedsiębiorców
-
6 tys.
wydane zaświadczenia REGON
-
28 tys.
pobrane wydawnictwa